Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Bitcoin ve blockchain şüphesiz, yakın geçmişin en çok umut vaad eden ve bir çok sistemi değiştireceği öngörülen yeniliklerden biridir. Bitcoin’in işlem hacminin ve bilinirliğinin artmasıyla beraber blockchain ağında ölçeklenebilirlik sorunu oluşmaya başladığı görüldü.  Sonunda, 1 Ağustos 2017’de, Bitcoin hard forku ile Bitcoin Cash yaratıldı. Bitcoin Cash, yeni özellikler ve kurallardan yararlanan ve farklı bir yol haritasına sahip olan Bitcoin’in alternatif versiyonudur. Kısaca girişini yaptığımız Bitcoin Cash nedir, Bitcoin Cash ne kadardır, Bitcoin  ve Bitcoin Cash farkları nelerdir  ve Bitcoin Cash nereden alınır gibi soruların  cevaplarını yazmaya başlayalım.

Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Bitcoin Cash’in yaratıldığı günde destekleyen cüzdanlarda Bitcoin’u olan her yatırımcıya ücretsiz Bitcoin Cash (BCH) verildi. Bitcoin tutan şanslı yatırımcılar, 1: 1 oranında Bitcoin Cash sahibi olmuş oldu. Birçok kişi, ücretsiz Bitcoin Cash’lerini olabildiğince çabuk satacağını düşünmüşlerdi ancak süreç öyle ilerlemedi. Ağustos 2017’de piyasaya sürüldüğünden beri, Bitcoin Cash çok iyi bir performans gösterdi. Şu anda Coinmarketcap verilerine göre en değerli 5 dijital para birimininde biridir. Bitcoin Cash‘in kısaltması olarak tüm dünyada BCH olarak alınsa da kimi globl siteler Bitcoin Cash kısaltmasını BCC olarak göstermektedir.

Bitcoin Cash’in temel amacı bir ödeme sistemi olarak kullanılmasıdır.  Bitcoin Cash teknolojisi çok daha hızlı işlem süreleri ve daha düşük işlem ücretleri sağlamayı amaçlamaktadır.

Bitcoin Cash Ne Kadar?

New York’ta buluşan ve daha öncesinde madenciler tarafından SegWit2x olarak devam edileceğinin mutabakatına varılmış iken sonrasında devreye giren Roger Ver önderliğindeki Bitcoin Cash SegWit bloklarını reddederek ayrı bir kripto para birimi olarak ayrılma kararı aldı. Bazı büyük borsaların da desteklemesi ile 1 Ağustos 2017 tarihinde destekleyen cüzdanlarda BTC tutan herkese BTC miktarı kadar BCH vermesi sonrası 175 USD’den piyasaya girdi. İlk haftalarında çok hızlı artarak 465 dolar seviyelerine ulaşan Bitcoin Cash hızlı büyümenin verdiği etkiyle yatırımcılar elindeki varlıklarla satış pozisyonuna geçmesi sonrası 300 dolar seviyelerine kadar geriledi. İlerleyen dönemlerde kripto para birimlerine olan toplam yatırımın artması ile birlikte 4355 dolar seviyesine kadar yükselse de yazımızın yayınladığı tarih itibari ile 630 dolar seviyesinden işlem görmektedir.

Güncel olarak Bitcoin Cash kaç TL  ya da kaç USD olarak sorgularsak, 7 Kasım 2018 itibariyle CoinMarketCap verilerine göre  629.86 USD , Türk kripto para borsalarında ise  yaklaşık 3347.73 TL seviyelerinde işlem görmektedir.

Bitcoin Cash’in, Bitcoin’den Farkı Nedir?

Bitcoin Cash’in geliştirilme aşamasında temel hedef, Bitcoin kod tabanının Max Blocksize Limit parametresini arttırmaktır. Bitcoin’in blok boyut limiti 1 MB (günde yaklaşık 250.000 işlem için izin verir) olarak kalırken, Bitcoin Cash, limiti 8MB’a çıkararak ağ sıkışması sorununa önlem getirmiş oldu ve  günde iki milyon işleme izin verir hale geldi. Ayrıca BCH işlemlerinin imzalanması için getirilen yeni yöntem ile fiziksel cüzdanların güvenliği  artırıldı ve yazılımsal hash sorunları ortadan kaldırıldı.

Bitcoin’in çok fazla maden havuzu bulunmakta, bu sebeple belirli bir grup tarafından yönetilmesi ve merkezileşmesini imkansızdır. Bitcoin Cash, tam tersine, oldukça merkezileşmiştir. Şu anda %51’inden fazlasını sadece 3 maden havuzu tarafından yönetilmektedir. Bu tehlikeli bir durum olabilir ve Bitcoin Cash’in geleceğibu üç madenci havuzuna bağımlı hale gelir. Merkezileşmesi kripto para ve blockchain felsefesine tamamen zıttır.

Bitcoin Cash Nereden Alınır?

Bitcoin cash, bitcoin forku ile oluşmasının ardından çeşitli borsalarda işlem görmeye başladı ve bu geçen süre içerisinde en büyük borsalarda dahi kendisine yer buldu. Türkiye’de Bitcoin Cash (BCH) almak için birkaç borsa mevcuttur. Bunlardan, CoinBaba.net komisyonsuz borsa olması ve TRY ve USD ile ayrı ayrı işlem yapabilme opsiyonu sunması sebebi ile bitcoin cash almak ve bitcoin cash satmak için en uygun borsa durumundadır.

Please follow and like us: