Litecoin (LTC) Nedir?

Son yıllarda yatırımcılarının dikkatini çeken en çok işlem gören kripto paralardan birisi olan Litecoin’i anlamaya yönelik, Litecoin nedir, nasıl alınır, nerelerde kullanılır gibi sorulara cevap olmak için bu yazımızı hazırladık. Çok vakit kaybetmeden sizler için Bitcoin’in küçük kardeşi olarak görülen Litecoin’i tanıtalım.

Litecoin (LTC) Nedir?

Kripto para piyasasının son döneminin parlayan yıldızı Litecoin, Google eski yazılımcısı olan Charlie Lee tarafından Bitcoin’in açık kaynak kodu geliştirilerek 7 Ekim 2011’de Bitcoin Forku ile piyasaya sürüldü.   Piyasada ilk iki yılında 1 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşan Litecoin, günümüzde 2,9 milyar dolarlık işlem hacmine sahiptir.

Litecoin, Dünya’nın herhangi bir yerinde anlık, sıfıra yakın maliyet ile eşler arası ödemelerini sağlayan digital para birimidir. Herhangi bir merkezi otorite olmaksızın tamamen açık kaynak kodlu, küresel ödeme ağıdır. Sonuç olarak, Litecoin, bir banka veya herhangi gibi bir aracıya ihtiyaç duymadan, doğrudan bireyler veya işletmeler arasında fon transferi için kullanılır.

Bitcoin’den ayrılan özellikleri nelerdir?

Litecoin ve Bitcoin’in karşılaştırmasını kısaca maddeler halinde yazalım.

  1. Bitcoin’de blok yapısı 10 dakikada onaylanırken, Litecoin ile 2,5 dakika onaylanmaktadır.
  2. İşlem ücretleri Litecoin’de Bitcoin’e kıyasla önemli ölçüde düşüktür. Blok ne kadar uzun olursa, madencilere işlem için daha fazla ödeme yapmanız gerekir. Litecoin, Bitcoin’den daha küçük bloklara ve dolayısıyla daha düşük transfer ücretlerine sahiptir.
  3. Litecoin, SegWit ve Lightning Network gibi bazı önemli teknik gelişmelere sahiptir.
  1. Litecoin işlemler, geçmişte Bitcoin ve Ethereum için önemli bir sorun olan yüksek işlem hacminde bile daha sorunsuzdur.
  2. Üretilecek Bitcoin sayısı 21 Milyon ile sınırlı iken, Litecoin’de 84 Milyon adettir.

Her iki kripto para arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri daha iyi anlamak için; Bitcoin’i altına benzetirsek, Litecoin gümüş olarak görülebilir. Burada altın ve gümüş benzetimi paranın değerinden ziyade, kullanımı ve yararlılığı üzerinde durulmuştur. Her zaman Bitcoin miktar olarak az olacağı için (altın gibi) daha az kullanıma eğilimlidir fakat daha değerlidir. Öte yandan Litecoin daha fazla olduğundan daha çok kullanılmaya eğilimlidir. Böyle bir önerme Bitcoin’in her zaman Litecoin’den daha yüksek fiyatlı olacağını gösteriyor.

İleride kripto paraların hayatımıza tamamen girdiğini varsayarsak fiyatı düşük olan asetin günlük işlemlerde kullanılması daha muhtemeldir.

Litecoin (LTC) Nasıl Alınır?

Litecoin nasıl alabilirim?’’ diye soranlardansanız sorunuzu cevaplayalım. Öncelikli olarak litecoinleri satın almadan önce bu asetleri saklamak için Litecoin cüzdanına sahip olmalısınız. Bu cüzdanlara litecoin ticaretiolan borsalar vasıtasıyla sahip olabilirsiniz ancak daha yüksek güvenlik istiyorsanız soğuk cüzdanları (cold wallet) kullanabilirsiniz.

Daha sonrasında litecoin alım satımı yapılan borsalardan en güvenilir olduğunu hissettiğiniz borsalardan bir tanesini seçmelisiniz. Kripto para borsası yorumları karar verme aşamasında yardımcı olabilir. Öncelikli olarak Litecoin Borsası Türkiye’de ise Türk lirası Amerika’da veya başka bir ülkede talep edilen birimde paranızı o borsaya göndermeniz gerekiyor. Borsa tarafından paranız hesabınıza tanımlandıktan sonra Litecoin alım işlemini yapabilirsiniz.

Litecoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Litecoin üretebilmeniz için öncelikli olarak bir adet Litecoin dijital cüzdanınız olmalıdır. Litecoin cüzdanı nasıl oluşturulur sorusunun cevabını üstte detaylı anlatmıştık. Basit bir Litecoin madenciliği için herhangi bir maddi harcama yapmanıza gerek yoktur. Litecoin dijital cüzdanınızı sisteme ekleyerek bilgisayarınızla veya telefonunuzla bile Litecoin mining işlemine başlayabilirsiniz. Tabi ki de günlük olarak mining ödülünü cüzdanınıza çekemiyorsunuz. Litecoin minimum aktarım limitine ulaştıktan sonra ödülünüzü cüzdanınıza çekebilirsiniz. Litecoin, madencilerini her yeni blok için 25 adet yeni LTC ile ödüllendirir ve bu ödül her 4 yılda (840,000 blok) bir yarıya inmektedir.

Please follow and like us: