Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan Blockchain Müjdesi

Türkiye’de halkın neredeyse tamamına yakını kripto paralar hakkında genel bir bilgiye sahip olmasına rağmen, devlet bazında şu ana kadar herhangi bir çalışma yok. Nadiren bazı bakanlar tarafından dillendirilen blockchain teknolojisi, yeni ekonomi planı çerçevesinde blockchain teknolojisinin derinlemesine araştırılacağını biliniyordu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan resmi açıklamaya göre;

Ticaret Bakanlığı Blockchain Türkiye’ye üye olacak ve resmi iş birliği anlaşması 9 Ocak’ta imzalanacağını söyledi.

 

Konuyla ilgili, Ruhsar Pekcan şunları söyledi.

Bu kapsamda 9 Ocak’ta Kamuda Blokzincir Konferansı düzenlenecek ve Bakanlığımız ile Blokzincir Türkiye Platformu arasında bir mutabakat zaptı imzalanacak. Söz konusu mutabakat zaptı bu alandaki iş birliğimizin kurumsallaşmasına önemli bir katkı sağlayacak. Kamunun blokzincir stratejisinin oluşturulması için temel olacak konferansa 30’dan fazla kamu kurum ve kuruluşunun katılması bekleniyor. Blokzincir alanında Türkiye’nin önde gelen firmalarının üst düzey yöneticileri ve Blokzincir Türkiye Platformunun yöneticileriyle özel olarak buluşacağız.”

 

Ticari İlişkilerde Blockchain Altyapısı

Gümrükte test ve kabul işlemlerini prosedürler yüzünden uzun sürdüğü belirten Pekcan, blockchain teknolojisi ile bu sorunların önüne geçilebileceğini iletti.

Blockchain Türkiye Platformu’nun 42 üyesi vardır. Birçok bankanın üye olduğu platformda tek kamu bankası VakıfBank.

 

Please follow and like us: